Seyahat & Tatil

Verimli Valiz Düzeni Nasıl Yapılır?

Seyahat, tatil ya da taşınma gibi farklı amaçlar doğrultusunda valiz hazırlığı yapma sürecine girildiği zaman işler biraz karışabiliyor. Valiz hazırlığı esnasında, tahmin edilenden daha fazla alana ihtiyaç duyulduğu durumlarla sık sık karşılaşabiliyoruz. Peki, mevcut alanı etkin bir biçimde kullanarak verimli valiz düzeni nasıl yapılır? Bu yazımızda konunun detaylarına yer vereceğiz.

Verimli Kullanmaya Elverişli Valiz Seçimi

Uygun boyutlarda valiz seçimi yapmak, planlanan seyahat için yanınızda taşımanız gereken eşyaları rahat bir şekilde muhafaza edebilecek alana sahip olması bakımından önemlidir. Söz konusu seyahati hangi ulaşım aracı ile tamamlayacağınıza karar vermeniz, valiz boyutu seçimini de şekillendiren bir faktör oluşturur. Önceden hazırlanan bir eşya listesi de uygun boyutlarda valiz seçimi yapma konusunda faydalı olur.

Fazla Miktarda Bölümleri Olan Bir Valiz Seçmek

Bölümleri fazla olan bir valiz tercih etmek, farklı boyutlara ve kullanım amacına yönelik olan eşyaları düzenli bir şekilde yerleştirmeye olanak tanır. Farklı genişlikte bölümlere takı, ayakkabı iç çamaşırı, kozmetik ürünler vb. gibi farklı boyutlardan uygun olanların yerleştirilmesi ile alan tasarrufu sağlanmış olur.

Valiz Hazırlığında Vakumlu Torba Kullanmanın Faydaları

Valizlerde daha fazla alandan yararlanma söz konusu olunca popüler çözümlerden biri de vakumlu torbalardan faydalanmak oluyor. Vakumlu torbalar, içerisine yerleştirilen eşyanın hava boşluğu dışarı çıkılarak daha küçük hacimlere gelebilme özelliğine sahip ürünlerdir.

Evde bu işlemi yapmak için elektrik süpürgelerinden faydalanılır. Torba içerisindeki hava boşluğu, elektrikli süpürge yardımı ile çekilerek eşya hacmi küçültülür. Vakumlu torbalar, valiz içerisindeki eşya hacmini azaltarak valizi zorlayan etkilerden de korumaya yardımcı olur.

Birbiri İçerisine Geçirerek Kıyafet Katlama Yöntemi İle Alan Tasarrufu

Kıyafetleri olduğu haliyle değil de birbiri içerisine geçirerek katlama yöntemi ile valizlerde alan tasarrufu sağlamak oldukça sihirli bir yöntemdir. Herkesin bildiği gibi katlanan kıyafetler, olduğu gibi yerleştirildiğinde valiz içerisindeki alanı anlamsız bir şekilde işgal edebilir.

Valizin alt kısmına sert ürünler yerleştirildikten sonra kıyafetler tek tek bir kısmı valizin dışında kalacak şekilde yerleştirilir. Tüm kıyafetler aynı şekilde konumlandırıldıktan sonra valiz dışında kalan kısımlar iki farklı tarafından tek tek üzerine getirilir. Bu yöntem alan tasarrufu sağlamaya yardımcı olan bir yöntemdir.

Valiz İçerisinde Maksimum Alandan Faydalanmak İçin Öneriler

Kullanılacak valizin alanından maksimum şekilde faydalanmak pek çok zaman oldukça gereklidir. Her insan seyahate çıkarken yanında taşıması gereken eşyalar arasında fedakarlık yapmakta zorlanır. Durum böyle olduğunda valiz alanından daha fazla nasıl faydalanılabilir sorusunun cevabı aranır.

Valiz içerisinde maksimum alandan şu şekilde faydalanılabilir;

  • Seyahat edilecek yerin hava durumuna önceden bakılarak buna göre gereksiz eşya taşımaktan kurtulabilirsiniz.
  • Kıyafetleri rulo haline getirip sıkıştırarak mevcut alandan daha fazlasına yer açabilirsiniz.
  • Seyahat programı önceden belliyse buna uygun olarak kıyafetlerinizi ayarlayabilir ve hatta birkaç tane de yedek kıyafet ekleyebilirsiniz.
  • Çanta, şapka vb. eşyaların boş hacimlerine küçük boyutlardaki çorap vb. kıyafetleri sıkıştırarak boş alanları en etkin şekilde kullanabilirsiniz.
  • Parfüm taşımak yerine kağıt parçalarına parfüm sıkarak bunları kıyafetlerin arasına yerleştirebilir ve parfüm kokusunu muhafaza edebilirsiniz.

Bu öneriler doğrultusunda valizdeki maksimum alandan faydalanmak daha da mümkün hale gelebiliyor.

Valiz İçerisinde Maksimum Alandan Faydalanmak İçin Öneriler

Valiz içerisini maximum verimlilikte kullanmak için bu konuda yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Bakım Ürünleri Valiz İçerisine Nasıl Yerleştirilmelidir?

Kısa süreli seyahatler için kişisel bakım ürünlerini normal boyutlarında yanınızda taşıma eylemi gereksiz yük olabilir. Bunun için seyahat boy kişisel bakım ürünleri tercih edilmeli ya da seyahat boy kişisel bakım ürünleri koymak için satılan şişelerden faydalanılmalıdır.

Valizdeki Tüm Boş Alanlardan Faydalanacak Şekilde Valiz Düzeni Nasıl Yapılır?

Alışveriş tutkunları için seyahat edilecek yere giderken valiz içerisinde boş alanlar ayrılma gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Valiz boyutundan çok fazla boş alan bırakılan ve az eşya yerleştirilen valizlerde, taşıma sırasında sarsılmalar dolu bir valize göre elbette ki daha fazla oluyor. Bu esnada eşyalar yerleştirildikleri konumdan daha fazla hareket edebilir veya zarar görebilir.

Bunun önüne geçmek için boş alanlara top haline getirilmiş poşetler veya kağıtlardan faydalanarak dolu bir hacim yaratılabilir. Poşet veya kağıt kullanmak bu durum için hafif bir çözüm de sağlamış olur. Bu şekilde eşyalar sabitlenerek valiz içerisinde savrulmaları önlenmiş olur.

Valizdeki Tüm Boş Alanlardan Faydalanacak Şekilde Valiz Düzeni Nasıl Yapılır?

Gömlekler Valize Nasıl Yerleştirilmelidir?

Valiz içerisine yerleştirilecek olan gömleklerin yaka kısımlarının kırışmaması ve ezilmemesi için kemerlerden faydalanılabilir. Rulo halindeki kemerler, katlanmış olan gömleklerin yaka kısmının ortasına yerleştirilerek gömlek yakasının fonksiyonunu korumaya ve zedelenmesini önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kemerin kaplayacağı alan da işlevsel bir şekilde değerlendirilmiş olur.

Bagaj Hakkını Aşmamak İçin Kabin Boy Valizlerin Pratik Yönleri

Valiz hazırlığında dikkat edilmesi gereken konulardan biri de pek çok havayolu şirketinin belirli ağırlıklarda bagaj hakkı imkanı sunmasıdır. Genel olarak havayolu firmaları iç hatlarda 15 kg bagaj hakkı imkanı tanırken dış hatlarda bu sınırlama 20 kg olabiliyor. Bagaj hakkını aşan yolcular ise belirli ücretler ödeyerek ek bagaj hakkından faydalanmak durumunda kalıyor.

Kabin boy valizler, havayolu tercih edilerek yapılacak seyahatlerde olması gerekenden fazla eşya taşımanın önüne geçecek hacimlerdedir. Bu yönüyle kişide az ve öz eşya taşıma güdüsü uyandırabilir. Aynı şekilde kabin boy valizlerin daha büyük boyutlara sahip valizlere kıyasla taşınma kolaylığı sağlaması da cazip bir yön olarak değerlendirilebilir.

Ayakkabılar Valiz İçerisinde Nasıl Yerleştirilmelidir?

Ayakkabılar valiz içerisine yerleştirilirken, eğer daha önce kullanılmışsa diğer eşyaları kirletmemeleri bakımından naylon bir poşet içerisine konulmalı ya da galoş geçirilmelidir. Daha önce kullanılmamış ayakkabılar için ise seyahat sonrası valiz toparlarken aynı durum söz konusu olacağı için mutlaka valiz içerisine ek poşet ve torba

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu