Seyahat & Tatil

Yurt Dışı Seyahatlerinizde Bavulda Neler Bulundurmalısınız?

Yurt dışı seyahat planlarını yapmaya başladığınızda, yanınızda bulundurmak istediğiniz eşyalar için bavul hazırlama listesi oluşturabilirsiniz. Yapacağınız liste, ihtiyaç duyacağınız eşyaları unutmamanızı sağlayacaktır.

Bu işlemlere, yapacağınız seyahat türüne göre doğru bavul seçimi ile başlayabilirsiniz. Yurt dışında uzun süre kalacaksanız bir ya da birde fazla farklı büyüklüklerde bavul seçmeli ve bu bavullara neler koyacağınızı belirlemelisiniz. Bavul hazırlama işlemleri için yapılan önerilerden faydalanabilir ve blog sayfası paylaşımlarını inceleyebilirsiniz.

Bavul Hazırlığına Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bavul hazırlama listesi oluştururken, yurt dışına götürebileceğiniz eşyaların neler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yurt dışı seyahatlerinde bazı eşyaların yanınızda ya da bavulda bulunmasına izin verilmeyebiliyor. Bu eşyaların neler olduğunu öğrendikten sonra bavul hazırlığına başlayabilirsiniz.

Diğer husus, bavulların büyüklüğü ve ağırlığıdır. Uçaklarda her yolcu için bagaj ve kabin için taşıma kapasitesi sınırları vardır. Bedava bagaj hakkını aştığınız zaman ekstra ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bavul hazırlamadan önce bunları bilmeli ve eşyalarınızı ona göre hazırlamalısınız.

Uçağa Alınmayan Eşyalar Nelerdir?

Yurt dışı seyahatlerinde uçağa alınmayan eşyalar lisesi yayınlanıyor ve yolcuların listede yer alan eşyaları yanlarında, bavullarında bulundurmamaları isteniyor.

Bavul hazırlama listesi oluştururken olmaması gereken eşyalar arasında şunlar yer alıyor:

 • Sprey ve gaz materyalleri,
 • Kişi başı 100 ml üzeri sıvı ve jel materyaller,
 • Basınçlı ve ateşli silahlar,
 • Kesici ve delici aletler,
 • Yanıcı ve parlayıcı maddeler,
 • Medikal ürün ve ilaçlar,
 • Pil, batarya ve şarj cihazları,
 • Spor aletleri ve ekipmanları,
 • Müzik aletleri,

Bu tür ürünlerin uçaklarda taşınması yasaklanmıştır ve bavul kontrollerinde bu eşyalar olduğu görüldüğünde geçiş işlemlerine izin verilmiyor.

Seyahatlerde Mutlaka Yanınızda Olması Gerekenler

Bavul hazırlama listesi deneyimlerinden faydalanarak, yurt dışı seyahatlerinizde yanınızda bulundurmanız gerekenlerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Tatil bavulu hazırlama işlemlerine başladığınızda şunların mutlaka yanınızda olması gerektiğini bilmelisiniz:

 • Pasaport ve kimlik belgeleri,
 • Uçak ve ulaşım biletleri,
 • Seyahat sigortası,
 • Konaklama belgesi, otel rezervasyonu,
 • Eğitim belgesi ya da davet mektubu,
 • Belirlenen miktarda para,

Yapacağınız seyahat türüne ve seyahatin süresine göre yanınıza bazı yiyecek ve içecekleri de alabilirsiniz. Bavula konulacak olan ve yanınızda bulunduracağınız eşyaları seyahat gününden önce hazırlamaya başlamalısınız. Bazılarını hazırlamak zaman alabiliyor.

Seyahatlerde Yanınıza Almanız Gereken Pratik Şeyler

Yapacağınız seyahat türüne göre bavul hazırlama listesi oluşturabilirsiniz. Yanınızda bulunduracağınız bazı eşyalara her an ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için bavulu hazırlarken, bu eşyaları hemen bulabileceğiniz ve alabileceğiniz yerlere yerleştirmelisiniz.

Seyahatlerde yanınıza almanız gereken pratik şeyler arasında, kişisel eşyalar ilk sırada yer alıyor. Bu pratik şeyler arasında, ıslak mendil, yara bandı, ağrı kesici ve mide ilaçları, cüzdan, anahtar, telefon, yedek ayakkabı ve giysi gibi ürünler yer alıyor. Bunu yapacağınız seyahate göre ayarlayabilir ve listeyi önceden oluşturabilirsiniz.

Seyahatlerde Yararlı Olacak Paketleme İpuçları

Bavul hazırlama listesi oluşturmak doğru paketleme işlemleri için ilk adımdır. Bavullara daha fazla eşya sığdırabilmek için önerilen paketleme ipuçlarını kullanabilirsiniz. Eşyaları, türlerine ve renklerine göre ayırabilirsiniz. Renk ayrımı, benzer ürünlerin bir arada olmasını sağlayacaktır. Daha fazla ve düzenli eşya için ambalaj küpleri kullanabilirsiniz.

Ambalaj küpleri, ihtiyaç duyacağınız ürünlerin bir arada olmasını ve aradığınız ürünü kolay bulmanızı sağlar. Kilitli torba kullanımı her zaman önerilir. Bu torbalar, küçük eşyaların bulunmasını kolaylaştıracaktır. Çamaşır torbalarının kullanılmasında yapılan öneriler arasında yer alıyor. Valiz hazırlama önerilerinden faydalanarak, seyahatlere kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Seyahatlerde Kişisel Bakım Ürünleri

Bavul hazırlama listesi oluşturulurken, kişisel bakım ürünleri her zaman ilk sırada yer alıyor. Kişisel bakım ürünleri arasında, diş macunu, parfüm, güneş kremleri, hijyen ürünleri yer alıyor. Kullanım özelliklerine göre çeşitli aksesuar ürünlerini ve elektronik cihazları da bu listeye ekleyebilirsiniz.

Hangilerini Yanınıza Almalısınız?

Yurt dışı seyahatlerde, sürekli yanınızda bulundurmanız gereken eşyalarınızı belirlemeli ve bavul hazırlama listesi ona göre oluşturulmalıdır. Yanınıza almanız gereken eşyalar, pasaport, ehliyet, kimlik, uçak ya da otobüs, tren bileti, seyahat sigortası, davet mektubu ya da eğitim belgeleri ve para gibi eşyalardan oluşuyor. Yapılacak kontrollerde bunlar istenecek ve istenildiği anda gösterebilmeniz gerekiyor. Bunun için her zaman yanınızda bulundurmalısınız.

Seyahatlerde Elektronik Cihazlar

Yurt dışı seyahatlerinde, gidilecek lokasyona göre bazı elektronik cihazların yanınızda bulundurulmasına izin verilmiyor. Bavul hazırlama listesi yaparken, hangi elektronik cihazları yanınızda bulundurabileceğinizi öğrenmeli ve bavula konulması gerekenleri ayırmalısınız.

İngiltere ve ABD uçuşlarında dizüstü bilgisayarın yolcu yanında bulundurulmasına izin verilmiyor. Elektronik sigara gibi yangınlara neden olabilecek batarya türü elektronik cihazlarda, ya tamamen yasaklanıyor ya da uçağın bagaj bölümünde taşınmasına izin veriliyor. Bu detayları öğrenerek eşya listesini oluşturabilirsiniz.

Yanınıza Neler almalısınız?

Bavul hazırlama listesi seyahat öncesi bilmeniz gerekenleri öğrenmenizi sağlayacaktır. Yurt dışı seyahatlerde yanınıza, kimlik ve bilet gibi tüm seyahat belgelerinizi, kişisel bakım eşyalarınızı almalısınız. Yapılan önerileri dikkate alarak, izin verilen ve olması gereken eşyaları aldığınızda, seyahatlerinizi sorunsuz olarak yapabileceksiniz.

Bavulda Yer Kaplamadan Yanınıza Alabileceğiniz Şeyler

Bavul hazırlama listesi yapmak, yerleştirilecek ürünlerin fazla yer kaplamamasını sağlayacaktır. Yer kaplamayan ve yanınıza alabileceğiniz şeyler arasında, iç çamaşırı, pijama, mevsim şartlarına göre kıyafet ve çeşitli aksesuar ürünleri yer alıyor. İnce ve esnek özellikli tüm eşyalar, bavulda fazla yer kaplamayacak, daha fazla eşyanın yanınızda bulundurulmasını sağlayacaktır.

Sonuç

Yurt dışı seyahat planları yapılmaya başlandığı anda gerekli olan ve yanınızda bulundurulması gereken eşyaları hazırlamaya başlamalısınız. Seyahat öncesinde bavul hazırlama listesi nasıl oluşturulur, listede neler olması gerekir gibi önemli bilgileri, ÇÇS Blog’dan öğrenebilirsiniz. Bavul hazırlama konusunda uzman olan kişilerin yaptıkları öneriler, doğru eşyaları yanınıza almanızı ve bavullarınıza eşyaların daha doğru yerleştirilmesini sağlayacaktır.

Valiz öneri seçeneklerinden de faydalanarak, seyahate göre valiz seçimi yapmanız sağlanıyor. ÇÇS Blog sayfasında, seyahatler için valiz seçimi, eşyaların valizlere yerleştirilmesi, yurtdışı seyahatlerde izin verilen ve izin verilmeyen şeylerin neler olduğunu öğrenebiliyorsunuz.

Seyahatlerde sorun yaşamamak ve ihtiyaçlarınızı rahatlıkla giderebilmek için bavullarınızda hangi eşyaların olması gerektiği ve dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu