Alışveriş & ModaGezi Rehberi

Bavul Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Seyahat ve tatillerde en çok ihtiyaç duyulan ürünlerden birisi bavullardır. Yanınızda taşımak istediğiniz eşyaların, daha düzenli ve güvenli muhafaza edilmesini sağlar. Bavul seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Satın alınan bavullar uzun yıllar kullanılmaktadır. Bunun için doğru ürün seçimleri yapılmalıdır.

 • Bavul ağır olmamalıdır,
 • İhtiyaca uygun boyutta olmalıdır,
 • Su geçirmez özelliğe sahip olmalıdır,
 • Rahat taşınabilmesi için tekerlekli olmalıdır,
 • Körüklü olması daha fazla eşya almasını sağlar,

Bu özelliklere dikkat edilerek, bavul seçimi yapıldığında, seyahatlerde, eşyalarınızı rahat taşımanızı sağlar.

Bavul Alırken Dikkat Edilecekler

Sık seyahat etmek zorunda kalanlar, her zaman iyi bir bavula ihtiyaç duyarlar. Bavul alırken dikkat edilecek hususlar bilindiğinde, doğru ürünü seçmek daha kolay olacaktır. Kalitesiz bavullar, birkaç seyahat sonrasında bozulmaya ve kullanılmaz duruma gelmeye başlayacaktır. Bunun için doğru ürün seçimine dikkat edilmelidir. Yeni bavul alırken şunlara dikkat edilmelidir.

 • Marka kalitesine,
 • Bavul ağırlığına,
 • Tekerlekli olmasına,
 • Dikiş kalitesine,
 • Çekçek malzemesi ve boyu uzunluğuna,
 • Renk ve ebatlarına,

Piyasada çok fazla bavul markası bulunmaktadır. En kaliteli ve uygun fiyatlı olanlar araştırılmalı ve ürün özellikleri karşılaştırılarak seçim yapılmalıdır.

Bavul Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İhtiyaca Göre Bavul Modelleri

Bavullar, insan hayatında her zaman önemli eşyalar arasında yer alır. Seyahatlerde, elbise ve çeşitli eşyaların taşınmasını sağlar. Bavul modelleri sürekli yenilenmekte ve geliştirilmektedir. Eskiden ahşap bavullar kullanılırken, günümüzde, daha hafif ve kullanışlı kumaş ve termoplastik bavullar üretilmeye başlanmıştır. Bavul ebatları farklı boyutlara sahiptir. Bu ihtiyaca göre bavul seçimi yapılmasını sağlamaktadır. İhtiyaca göre bavul modelleri, küçük, orta, büyük boyutlarda üretilmektedir. Herkes, ihtiyacına uygun olan boyutta olan bavul seçimini yapar ve uygun fiyat seçenekleri ile satın almaya çalışır.

Büyük Bavullar

Uzun süreli seyahatlere çıkanlar ya da geniş bir aileye sahip olanlar, büyük bavul modellerini tercih ederler. Büyük bavullar, seyahatlerde yanınıza daha fazla eşya almanızı sağlayacaktır. Uzun süreli seyahatlerde, ihtiyacınız olan elbiselerin yanınızda olması sizlere avantaj sağlayacaktır. Büyük bavullar için boyut ve iç hacim ölçüleri belirlenir. İhtiyacına göre büyük bavulları seçenler, ortalama 112 litre iç hacme sahip bir bavula sahip olurlar. Bavul seçimi yaparken, boyutunun yanı sıra, kullanılan malzeme kalitesine de dikkat edilmelidir. Arkadaş grupları ya da geniş aile ile birlikte seyahat edilecekse, hazırlık yapılırken, büyük boyutlu bavullar satın alınmaya çalışılmalıdır.

Küçük Bavullar

Bavul modelleri arasında yer alan küçük bavullar daha çok valiz olarak isimlendirilir. Kısa süreli ve yalnız yapılacak seyahatler için oldukça kullanışlıdır. Küçük bavulların ölçüleri, belirli standartlara göre belirlenmektedir. Daha çok uçak kabin ölçülerine göre üretilmektedir. Uçak yolculuklarında, yolculara belirli ağırlık sınırlaması getirildiği için küçük bavullar bu sınırlamaya uyumlu olacak şekilde tasarlanır. Küçük bavulların iç hacimleri 37 litre ölçüsüne göre hazırlanır. Bu özellikle uçak yolculuklarında, ek ücret ödenmesinin önüne geçmektedir. Tek başına yapılacak seyahatlerde, hem taşıması hem de istenilen eşyaların yanında bulundurulması kolaylığını sağlayacaktır.

Orta Boy Bavullar

Orta bavullar, küçük bavullara göre daha genriş ölçülere sahiptir ve daha fazla eşyanın konulmasını sağlar. Bavul seçimi yaparken, her zaman ihtiyaç durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Daha fazla eşyayı yanında bulundurmak isteyenler, orta boy bavulları tercih ederler. Üretici firmalar, orta boy bavulları, 70 litre iç hacim ölçüsünde üretirler. İnsanlar, ihtiyaçlarına göre seçim yaparken, orta boy bavulların ölçülerini ve ne kadar eşya alacağını bilirler.

Bavul Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tekerlekli Bavullar

Seyahat sırasında, yanınızda bulundurduğunuz bavulları taşımak için kolay yöntemleri tercih etmelisiniz. Herkesin farklı ölçülerdeki bavullarını, yanlarında rahatlıkla taşıyabilmesi için bavullar, tekerlekli olarak üretilmeye başlanmıştır. Bavul modeline göre iki ya da dört tekerlekli olarak üretilmektedir. Tekerlekli bavullara koyduğunuz eşyaları, tekerlek sistemi sayesinde yorulmadan, istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Yeni model bavullar daha çok 4 tekerlekli olarak üretilmeye başlanmıştır. Bavul seçimi yaparken, tekerlek sisteminin sağlamlığını incelemelisiniz. Bavul taşıma sırasında en çok karşılaşılan sorunlardan birisi tekerlek kırılmasıdır. Bunun için kaliteli marka ve ürün seçimlerine dikkat edilmelidir.

Çocuk Bavulları

Çocuklu aileler, seyahat hazırlıklarını yaparken, çocukların eşyalarını ayrı bir bavulda bulundurmak isterler. Seyahat sırasında çocukların elbiselerini değiştirme ihtiyacı doğabilecektir. Çocuklarla birlikte yapılacak olan seyahatleri eğlenceli hale getirebilmek için bavul seçimlerinde, çocuk bavulu modellerini inceleyebilirsiniz. Çocuk bavulları, farklı desen seçeneklerine sahiptir ve çekçekli pratik bavul modelleridir. Çocuklara ait tüm eşyaların, ayrı bir alanda bulundurulmasını sağlar. Küçük boyutlu olduğu için belirli yaşlardaki çocuklar kendi bavullarını tekerlek sistemi sayesinde kolay taşıyabilecektir.

Bavul Ebadı ve İşlevi

Yolculuk sırasında eşyaların kaybolmaması için bavulun hep yanınızda olması önemlidir. Bavul ebatları, ihtiyaç durumlarına göre belirlenir. Kabin boy olarak bilinen küçük boy bavullar her zaman daha kullanışlı olur. Uçak yolculuklarında bile kabin bölümünde yanınızda rahatlıkla bulundurabilirsiniz. Bavul ebatları ve işlevleri, eşyaların güvenli taşınması açısından çok önemlidir. İhtiyaca göre bavul seçimi yapıldığında, seyahatlerinizi daha konforlu hale getirebilirsiniz. Büyük ve orta boy ebatlarına sahip bavullar her zaman çok işe yarar. Küçük boy bavullarda, havalimanlarında valiz bekleme yapmadan yolculuğunuza devam etmenizi sağlar. Her bavul modellenin kullanıcıya sunduğu avantajlar farklıdır.

Bavul Malzemeleri

Bavul seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bu soru için valizde kullanılan malzeme türlerini ve yapılarını bilmek gerekir. Seyahatlerde, bavul sorunları yaşamamak için kaliteli malzemelerden yapılmış bavul modelleri seçilmelidir. Hangi ebatta olursa olsun, ebatına uygun ağırlıkta olmalıdır. Kolay taşıma işlemi sağlayan tekerlerin sayısı ve kalitesi önemlidir. Bavullar modellerine göre 2 ya da 4 tekerlekli olarak tasarlanır. Dış kısmını kapsayan malzemelerde, çatlak ya da yırtılma gibi durumlar olmamalıdır. Su geçirmez özelliğe sahip olmasına dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu