Seyahat & TatilAlışveriş & Moda

Su Geçirmeyen Sırt Çantası Kullanım Alanları Nelerdir?

Çanta ürünleri insanların en büyük yardımcılarıdır ve kullanım amacına göre farklı modellerde üretilir. Sırt çantaları, yaş ve cinsiyete, kullanım amacına göre farklı modellerde üretiliyor. Su geçirmeyen sırt çantası kullanım alanları nelerdir? Yeni bir çanta almak isteyen ve sırt çantası tercihinde bulunanlar, su geçirmeyen özelliğe sahip olanları daha çok tercih ediyor. Su geçirmeyen sırt çantaları, kamp, tatil, yürüyüş, seyahat gibi farklı alanlarda kullanılıyor. Eşya taşımak için kullanılan çantaları taşıma şekli kullanım amacına ve taşınacak eşyaya göre belirleniyor. Sırt çantalarında her türlü eşyanızı rahatlıkla taşıyabiliyorsunuz.

Su Geçirmeyen Sırt Çantalarının Özellikleri

Sırt çantaları her zaman yanınızda bulundurabileceğiniz ve askı kollarından sırtınıza alarak kullanabileceğiniz çanta modelleridir. Her türlü hava koşullarında kullanabileceğiniz için su geçirmez olması önemlidir. Su geçirmez sırt çantalarının en önemli özelliği, kumaş yapısıdır ve yağmur suyu ya da diğer sıvı temaslarını içine almamasıdır. Su iten kumaştan üretilir ve açık alanlarda, kamplarda ve yürüyüşlerde rahatlıkla kullanılır. Sırt çantalarının iç hacmi oldukça geniştir. Her zaman yanınızda bulundurabileceğiniz, kıyafet, evrak ya da laptop bilgisayar gibi cihazları taşımak için uygundur.

Su Geçirmeyen Sırt Çantaları Kumaş Türleri

Tekstil alanında birçok ürün türünde su geçirmez kumaş türleri kullanılıyor. Sırt çantası modelleri tamamına yakınında su geçirmez kumaş türleri kullanılıyor. Sırt çantaları üretimlerinde, elyaf içerikli mikro kumaş türleri kullanılıyor. Bu kumaş türleri su damlacıklarını dahi içeri almıyor. Sırt çantasını her mevsim ve açık alanlarda sık kullanacaksanız, su geçirmeyen kumaş türlerinden üretilen çantaları seçmelisiniz. Su geçirmeyen özelliklerde olmasını istiyorsanız, kumaş özelliğinin mikro kumaş türü olmasına dikkat etmelisiniz. Yağmurlu havalarda da rahat kullanmanızı sağlayan su kumaş türleri, sırt çantalarının daha çok tercih edilmesini sağlıyor.

Sırt Çantası Kumaş Türleri

Su Geçirmeyen Sırt Çantaları Nerelerde Kullanılır?

Sırt çantaları, birçok alanda kullanılıyor. Su geçirmeyen sırt çantalarının kullanım alanları için herhangi bir sınırlama yoktur ve her zaman yer yerde kullanabilirsiniz.

Sırt çantaları eşya taşımak için kullanılır ve genel kullanım alanları şunlardır;

 • Okul,
 • Seyahat,
 • Yürüyüş,
 • Kamp,
 • Turizm,

Sırt çantalarının içi çok geniş olduğu için çok fazla eşyayı yanınızda taşıyabiliyorsunuz. İçine koyacağınız eşyanın ağırlığına ve fazlalığına göre tek omuz ya da sırta tam asılarak kullanılabiliyor. Özellikle doğa yürüyüşü yapan ve kamplara katılanlar, su geçirmeyen sırt çantalarını tercih ediyor ve uzun süre kullanabiliyor.

Sırt Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Sırt çantaları ile okula başlandığı anda tanışılıyor. Öğrenciler kitaplarını daha rahat taşıyabilmek için yaşlarına uygun ebatlarda dayanıklı modelleri seçebiliyor. Tüm sırt çantalarının su geçirmeyen kumaştan yapılmış olması diğer çantalardan farklı ve daha fonksiyonlu olmasını sağlıyor. Su geçirmeyen sırt çantaları seçimi yaparken şunlara dikkat etmelisiniz.

 • Su geçirmeyen kumaştan yapılmasına,
 • Kullanım amacına uygun olmasına,
 • İç hacminin genişliğine,
 • Sırt çantasının boş ağırlığına,
 • Fonksiyonel özelliklerine,
 • Fermuar sisteminin sağlamlığına,

Sırt çantalarında bulunan bölümler ve özel cepler daha kullanışlı olmasını sağlıyor. Sırt çantaları, çocuk, erkek ve kadınlar için özel tasarlanıyor. İç bölümlerinde çok fazla ceplerin olması taşınacak eşya türlerinin ayrı ayrı yerleştirilmesini sağlıyor.

Sırt Çantası Modelleri

Su Geçirmez Sırt Çantaları Ne Zaman Kullanılır?

Su geçirmeyen sırt çantalarını kullanım amaçları çok farklıdır ve kullanım amacına göre ne zaman kullanılacağına karar verilir. Su geçirmeyen sırt çantaları, okul için kullanıldığında okula gidiş gelişlerde kullanılır. Kamp için en uygun çanta türüdür. Hem su geçirmemesi hem de sırtta taşınmasından dolayı kullanım kolaylığı sağlıyor. Günlük kullanımlarda her zaman yanınızda bulundurabilirsiniz. Dağ yürüyüşleri, kamp, piknik amacıyla rahatlıkla kullanabilir içerisine her türlü eşyanızı koyabilirsiniz.

Su Geçirmez Sırt Çantalarında Neler Taşınır?

Su geçirmez sırt çantaları iç hacimleri geniş olduğu için kullanım amacına göre içerisine her türlü eşyanızı koyabilirsiniz. Sırt çantaları içerisinde, kitap, defter, spor malzemeleri, giysi çeşitleri, yiyecek ve içecekler, Laptop bilgisayar ve ekipmanları gibi çanta içerisine sığabilecek tüm eşyaları taşıyabilirsiniz. Su geçirmez kumaştan yapıldığı için her ortamda rahatlıkla kullanılır.

Su Geçirmez Sırt Çantalarının Farkı

Su geçirmez sırt çantalarının diğer çanta türlerinden farklı kumaş yapıları ve taşıma şekilleridir. Çift katlı kumaş ve içte özel astar kullanılır. Paraşüt kumaşı denilen su iten kumaş kullanılır ve kir tutmaz, temizlemesi kolaydır. Diğer çanta türleri belirli bir amaç için kullanılabilirken, sırt çantaları, günlük hayatın her aşamasında rahatlıkla kullanılabilir. Yan taraflarında bulunan fileli bölümlerde su şişesi, matara gibi eşyaları taşıyabilirsiniz.

Su Geçirmez Sırt Çantası

Su Geçirmez Sırt Çantaları Modelleri

Sırt çantaları, omuz askılarından dolayı sırt çantası olarak tanımlanıyor. Su geçirmez sırt çantaları modelleri farklı tasarımlara sahiptir ve kullanım amacına göre üretilir. Model seçenekleri şunlardır.

 • Erkek sırt çantaları,
 • Kadın sırt çantaları,
 • Günlük sırt çantaları,
 • Bebek bakım çantaları,
 • Dağcılık ve kamp çantaları,
 • Notebook sırt çantaları,

Sırt çanta modellerini kullanım amaçlarına göre çeşitlendirmek mümkündür.

Sırt Çantaları Neden Önemlidir?

Yanınızda bulunduracağınız eşyaları kolaylıkla taşımak önemlidir. Çantanın yapısı ve taşıma şekli günlük hatta size zorluk oluşturabilir. Ancak sırt çantalarını, çift kol askıları ile sırtınıza aldığınızda eşyaların ağırlığını fazla hissetmeyecek ve kolaylıkla taşıyabileceksiniz. Eşyalarınızı yanınızda taşırken size hareket kabiliyeti kazandırdığı için sırt çantaları çok önemlidir. Dağ yürüyüşlerinde çantanın varlığını bile hissetmezsiniz.

Kullanım Amacına Göre Sırt Çantası Seçimi

Su geçirmez sırt çantaları seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu, kullanım amacına uygun modelin seçilmesidir. Seyahat ve kamp gibi etkinlikler için büyük hacimli çantaları seçerek içerisinde daha fazla eşya koyabilirsiniz. Sırt çantası alırken, geniş iç bölüm sayısına, küçük cep yapılarına ve askı bağlantılarının sağlamlığına dikkat etmelisiniz. Kullanım amacına göre sırt çantası seçimi işinizi kolaylaştıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu